Ostatnio poruszony temat życzliwości nie może wykluczyć najważniejszego wątku, czyli życzliwości do samego siebie. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ nie jesteśmy w stanie dać na zewnątrz tego czego nie mamy w sobie, zatem usiłowania aby być życzliwym tylko na zewnątrz będą kończyć się w sposób albo nieudany albo sztuczny. Jeden i drugi nie daje korzyści, które odnosimy emanując autentyczną życzliwością.
Jak zatem praktykować życzliwość w stosunku do samej siebie? Poniżej opisuję kilka pomysłów na to zagadnienie.
Przywitaj się ze sobą rano
Zobacz czy odczuwasz różnicę jak ktoś z Twoich domowników rano się przywita, a gdy tego nie zrobi. Albo w pracy gdy przychodzisz i ktoś się wita z uśmiechem, a inna osoba coś burknie lub wcale nie zauważy Twojego przyjścia. Twój stosunek do samej siebie również będzie robił różnicę. Zobacz czy w ogóle pamiętasz o sobie po obudzeniu, czy w głowie już Ci się zapełnia lista rzeczy do zrobienia. Weź oddech i pomyśl o tym jak byłaś małym dzieckiem i jak chciałaś być rano powitana przez mamę. Daj to sobie teraz. Powiedz do siebie te słowa, na które wtedy czekałaś, albo które wtedy słyszałaś. I obserwuj jak z biegiem dni zmienia się Twój stosunek do siebie i innych.
Gdy zobaczysz się w lustrze powiedz sobie coś miłego
Na pewno zobaczysz też wiele rzeczy, które chciałabyś poprawić, ale daj sobie choć miesiąc i przez ten czas, za każdym razem kiedy widzisz się w lustrze zauważ siebie i powiedz sobie coś miłego i prawdziwego. Nie może to być coś czego nie myślisz o sobie, ponieważ będziesz wiedziała, że to jest nieprawda. Na przykład jeśli nie podoba Ci się Twój nos nie mów sobie, że Ci się podoba, ale możesz sobie powiedzieć, że ciekawie wygląda na Twojej twarzy (jeśli tak uważasz) lub powiedzieć coś na temat innej części siebie, niekoniecznie tylko wyglądu. Jeśli nie wiesz co to spójrz sobie głęboko w oczy i powiedz sobie „kocham Cię” lub „lubię Cię” lub „chciałabym Cię kochać”, w zależności od tego co jest prawdą. Za każdym razem, gdy patrzysz w lustro, przypomnij sobie o szczerym komplemencie dla siebie. I obserwuj jak z biegiem dni zmienia się Twój stosunek do siebie i innych.
Gdy popełnisz błąd, bądź dla siebie przyjacielem
No jasne, można było zrobić to lepiej, ale co byś powiedziała w takiej sytuacji osobie, którą naprawdę kochasz? Zobacz jakich słów byś użyła, w jaki sposób być powiedziała jej o tym lub wsparła ją w trudnej dla niej sytuacji popełnienia pomyłki czy błędu. Przyjrzyj się teraz w jaki sposób mówisz wtedy do siebie oraz co Tobą kieruje wtedy. Jeśli do siebie mówisz w sposób w jaki na pewno nie zwróciłabyś się do innej osoby, spróbuj to zmienić. Przyjrzyj się językowi, którego używasz w swoim dialogu wewnętrznym. Wiele osób jest skłonnych mówić do siebie w sposób bardzo ostrym krytyczny i krzywdzący. Taki, którego nigdy nie użyliby w stosunku do innej osoby, np. przyjaciółki. Często wynika to z wczesnodziecięcych schematów, jednak niezależnie od tego czy kiedyś tak się do Ciebie zwracano czy nie teraz masz możliwość, aby dostrzegać te elementy i je zmieniać. I obserwuj jak z biegiem dni zmienia się Twój stosunek do siebie i innych.
Życzliwość jest szczególnie ważna wtedy, gdy sprawy idą nie w tym kierunku, którego oczekujemy, kiedy jest trudno. Gdy wszystko idzie po naszej myśli, życzliwość jest łatwa, ale z drugiej strony najwięcej korzyści przynosi wtedy, gdy potrafimy z szacunkiem i serdecznością podejść do samych siebie w sytuacjach, które rodzą złość, niepewność, zawstydzenie czy lęk. W takich sytuacjach szczególnie ważne jest, aby myśleć o sobie w duchu życzliwości.