Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny chcielibyśmy zaprosić Was do refleksji na temat etapów życia rodziny i tego, jakie wyzwania współcześnie przed nią stoją. Obserwujemy wiele zmian w modelu i sposobie funkcjonowania współczesnej rodziny. Coraz większa ilość par decyduje się na związki nieformalne, tak zwane małżeństwo dwu-karier, emigrację zarobkową czy różnorodne alternatywne formy życia rodzinnego. Zwiększa się ilość rozwodów, ponieważ zmieniają się priorytety – coraz częściej chcemy być w związku pod warunkiem, że czerpiemy z niego satysfakcję i poczucie szczęścia. Małżeństwo samo w sobie nie jest już tak ważną wartością, partnerzy nie chcą się zmuszać do trwania w relacji, jeżeli przestała im ona odpowiadać. Jednocześnie chcą dać swoim dzieciom to, co najlepsze i zadbać o ich rozwój, dlatego też w swoich nowych związkach po rozwodzie starają się budować od nowa życie rodzinne i bliskie relacje.
Fazy życia rodziny
W tym miejscu warto podkreślić, że chcielibyśmy Was zaprosić do refleksji bez oceniania jakichkolwiek wyborów dokonywanych przez innych ludzi. Psychologia opisuje kilka ogólnych faz życia rodziny, które mogą się wydawać dosyć mocno tradycyjne i nieuwzględniające przemian, jakie następują w społeczeństwie. Chciałabym je jednak przytoczyć ze względu na to, że niezależnie od tego, czy para decyduje się na tradycyjne zaręczyny, ślub i dzieci, czy też nie, wielu ludziom mogą towarzyszyć na konkretnym etapie ich życia i związków podobne wątpliwości, dylematy i wyzwania.
Zatem poniżej znajdziecie pewną propozycję podziału życia i rozwoju rodziny na etapy wraz z listą pytań, które mogą okazać się istotne, a może nawet kluczowe, na danym etapie. Być może będą one dla Was inspiracją na co zwrócić uwagę, o czym warto porozmawiać z partnerem i jakimi kwestiami się w Waszej rodzinie teraz zaopiekować.
1. Narzeczeństwo
– Jak być blisko, a jednocześnie pozostać sobą? Jak wspólnie realizować cele każdego z nas?
– Jak chcemy, aby wyglądał nasz związek? Jakie wspólne cele i plany chcemy sobie wyznaczyć?
– Jaki udział w naszym życiu chcemy, by mieli nasi rodzice? Jak układać relacje z nimi, by mieli świadomość, że partner jest teraz najważniejszy w naszym życiu, ale że na nich również nam bardzo zależy?
2. Wczesny okres małżeństwa (para bez dzieci)
– Gdzie chcemy zamieszkać, jaki tryb życia chcemy prowadzić?
– Jakie nowe zwyczaje, rytuały chcemy wprowadzić jako „świeżo upieczone” małżeństwo, a jakie rzeczy chcemy zachować z okresu narzeczeństwa?
– Jak układać relacje z rodzicami i teściami, aby były one dobre i bliskie, ale jednocześnie byśmy czuli, że jesteśmy od nich niezależni i podejmujemy własne decyzje?
– Jak wspólnie gospodarować finansami?
– Jak łączyć pracę i życie osobiste, by mieć czas dla siebie nawzajem?
– Kiedy i czy w ogóle zdecydować się na dziecko/dzieci?
3. Małżeństwo z małym dzieckiem/dziećmi (do 6. roku życia najstarszego dziecka)
– Jak chcemy wychować swoje dzieci? Jakie wartości chcemy im przekazać? Jakie zasady chcemy, aby obowiązywały w naszej rodzinie?
– Jak pogodzić rolę partnera i rolę rodzica?
– W jaki sposób podzielić się z partnerem obowiązkami domowymi, rodzicielskimi?
– Jak zachować balans między życiem rodzinnym i zawodowym?
4. Rodzina z dzieckiem/dziećmi w wieku szkolnym
– Jak pomóc dzieciom usamodzielniać i uniezależniać się, jednocześnie wspierając je i pielęgnując wzajemne relacje?
– Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności za siebie i innych?
– Jak zachować balans między realizowaniem swoich własnych potrzeb a wychodzeniem naprzeciw potrzebom dziecka/dzieci i partnera?
5. Rodzina z dorosłym dzieckiem/dziećmi
– Jak poradzić sobie z syndromem „pustego gniazda”?
– W jakim stopniu uczestniczyć w życiu dorosłych dzieci i często także – ich dzieci, a naszych wnuków?
– Jak ułożyć sobie wspólne życie na nowo, gdy z powrotem jesteśmy w domu we dwójkę z partnerem, bez naszych dzieci?
6. Emerytura
– Jakie nowe cele przyjąć, gdy nie wychowujemy już swoich dzieci i nie pracujemy zawodowo, za to mamy więcej czasu dla siebie?
– Jak pogodzić się z przemijaniem, chorobą, starością i z tym, że w końcu przyjdzie pora na ostateczne pożegnanie się z partnerem, dziećmi?
Czy któreś z przedstawionych tutaj pytań i dylematów wydaje ci znajome, bliskie? Czujesz, że stoją przed tobą wyzwania związane z jednym z powyższych etapów życia rodziny? Jeżeli potrzebujesz wsparcia i rozmowy na ten temat, zapraszamy na konsultacje psychologiczne i konsultacje psychoterapeutyczne w Promenie. Rozmowa z psychologiem czy psychoterapeutą może pomóc uświadomić sobie, jakich problemów doświadczamy, ale także – jakie posiadamy zasoby, które mogą pomóc nam się z tymi problemami i wyzwaniami zmierzyć.