
Wchodząc w nowy związek wnosimy do niego nie tylko swoją miłość do partnera, ale o wiele więcej. Nie wszystkiego będziemy świadomi. W książce „Uzdrowić miłość” Martin Rovers trafnie zauważył, pisząc o swoim małżeństwie: “Każde z nas wniosło w ten związek rodzinę pochodzenia, jej obyczaje, wartości i wszystko, czym była. Każde z nas wniosło wszystko to i jeszcze trochę”.
Oprócz wartości, pojawiają się w naszej wspólnej przestrzeni także zranienia, rozczarowania, żale. Często zdarza się, że wchodzimy w związku w role podobne do tych, które pełniliśmy w rodzinie pochodzenia. Na nasze myśli, uczucia i zachowania od pierwszych dni życia duży wpływ ma tzw. przekaz pokoleniowy, czyli transfer znaczeń, schematów postępowania, sposobów myślenia i odczuwania, zasad, reguł, wzajemnych usług z pokolenia na pokolenie w danej rodzinie.
Trudne jest dostrzeżenie w sobie tych dziedziczonych, ukrytych schematów. Łatwiej zobaczyć efekty ich obecności: konflikty, brak wzajemnego zrozumienia, trudność w realizowaniu swoich potrzeb (między innymi bezpieczeństwa, spełnienia) i oczekiwań w związku. Te trudności mogą rodzić ból, żal, gniew, frustrację, poczucie zranienia i zawodu, które utrudniają lub uniemożliwiają satysfakcjonujące funkcjonowanie związku.
Dojrzenie schematów, w których tkwimy, jest jednak szansą na odpowiedzenie sobie, przynajmniej częściowo, na pytanie „dlaczego dzieje się w naszej relacji tak, jak się dzieje?” i głębsze zrozumienie nie tylko siebie, ale także partnera. Jest to możliwe dzięki uczestnictwie w psychoterapii. W jej toku zyskujemy głębszą świadomość siebie, a ona pozwala nam przeżyć w pełni negatywne emocje i znaleźć w sobie siłę na odpuszczenie „balastu”, który ciągnie nasze samopoczucie w dół, uniemożliwiając życie świadome i dojrzałe. Tym, co warunkuje jakość bliskich relacji jest właśnie stopień dojrzałości i umiejętność zachowania równowagi między „psychologicznym spadkiem rodzinnym” a indywidualnymi potrzebami i dążeniami.
Dotyczy to także bardzo mocno wielu osób, które doświadczyły rozstania lub rozwodu. Jeżeli miałeś/miałaś w swoim życiu takie wydarzenie, być może zastanawiasz się, jak to się stało, że relacja, z której prawdopodobnie początkowo można było czerpać dużo radości, szczęścia i poczucia bezpieczeństwa, potoczyła się w ten sposób. Często po rozstaniu lub rozwodzie pojawia się potrzeba odpowiedzenia sobie na pytanie, jak w przyszłości należałoby budować bliskie relacje, by były bardziej szczęśliwe i satysfakcjonujące dla obojga partnerów.
Wsparcie terapeutyczne w grupie pozwala na wybrzmienie i dojrzałe zrozumienie uczuć związanych z rozstaniem lub rozwodem, zmierzenie się z nimi wraz z osobami o podobnych doświadczeniach życiowych i skorzystanie z siły empatii grupy.
#WspólniePoRozstaniu – psychologowie Promeny oraz osoby z grupy czekają na Ciebie. Teraz Ty możesz podjąć krok ku poprawie!
1. Wypełnij formularz na: www.promena.com.pl w zakładce: Psychoterapia grupowa dla osób po rozstaniu lub rozwodzie.
2. Dołącz do grupy!