JAK ZADBAĆ O SIEBIE I BLISKICH W SYTUACJI ROZWODU?
Rozwód sam w sobie jest bardzo stresującym i kryzysowym wydarzeniem, które wiąże się z wieloma trudnymi emocjami: przejmującym uczuciem straty, żalu, złości czy tęsknoty za byłym partnerem… Gdy rozwodzący się partnerzy posiadają już dzieci, mierzą się dodatkowo z tym, by je wesprzeć i sprawić, że nie będą czuły się w tej sytuacji opuszczone. Dla nich również jest to bardzo emocjonalne wydarzenie, budzące lęk, niepokój, żal, smutek, złość.
Kluczową kwestią jest, by pokazać dzieciom w tym momencie, że rodzice nadal pozostają w ich życiu, choć już nie jako para. W praktyce jednak trudno dawać wsparcie, gdy samemu jest się w rozsypce i potrzebuje się wsparcia.
Jak więc w tym trudnym momencie zadbać o siebie, unikając przelewania uczuć na najbliższych?
1. Daj sobie prawo do trudnych emocji.
Każdy z nas może stracić energię, motywację, chcieć płakać. Płacz jest naturalną reakcją, której nie trzeba się wstydzić. Każdy z nas może także doświadczać uczuć agresywnych. Wyrażanie gniewu i żalu jest dobre – zagrażający może być sposób ich wyrażania, gdy dana osoba krzywdzi siebie lub innych. Wszelkie zachowania autoagresywne są bardzo destruktywne i prowadzą co najwyżej do chwilowej poprawy samopoczucia. Również obrażanie, oskarżanie innych i generalizowanie podczas kłótni „ty zawsze”, „ty nigdy” nie pomoże, a tylko zaszkodzi relacji. Emocje duszone w sobie kumulują się, może to prowadzić chociażby do niekontrolowanych wybuchów złości bądź wystąpienia objawów dolegliwości cielesnych, gdy niewyrażone emocje powodują ogromne napięcie w ciele i wywołują objawy podobne do choroby somatycznej.
2. W rozmowie z (byłym) partnerem staraj się stosować komunikaty “JA” a nie “TY”.
Komunikat “Ja” skupia się na uczuciach, jakie wywołuje w nas sytuacja czy zachowanie drugiej strony, a przede wszystkim zwraca uwagę na to, co dzieje się z nami, bez atakowania rozmówcy. Komunikat “Ty” może łatwo zostać odebrany jako atak i w odpowiedzi otrzymamy kontrę – w ten sposób konflikt eskaluje, a już na pewno nie zbliża się do rozwiązania. Postaraj się nie rzucać oskarżeń (np. “Zawsze musisz wszystko skomplikować”). Zamiast tego można stwierdzać fakty, mówić o swoich potrzebach i emocjach (“Chcę się dogadać, ale gdy mnie ignorujesz, jestem zła i nie widzę żadnych innych rozwiązań”).
3. Unikaj sytuacji, w których wiesz, że trudno Ci nad sobą panować. Postaraj się rozpoznawać to, co pozbawia Cię kontroli i spróbuj zmodyfikować sposób reagowania.
Czasami przytłaczają nas emocje niekoniecznie bezpośrednio związane ze sprawą, którą w danej chwili chcemy podjąć z partnerem, byłym partnerem lub dzieckiem. Chociażby po ciężkim, stresującym dniu dyskusja z partnerem na jakiś trudny dla Was obojga temat może nie mieć sensu – możesz zaproponować rozmowę następnego dnia, informując o tym, że teraz nie czujesz się na siłach, by o tym rozmawiać. Oczywiście unikanie poważnych rozmów pod pretekstem złego samopoczucia również nie ma sensu, problem prawdopodobnie sam się nie rozwiąże.
4. Znajdź dla siebie miejsce, przestrzeń, czas, w którym będziesz mógł/mogła przeżyć swoje trudności, rozpoznać je, nazwać.
Rozmowa z przyjacielem, grupa wsparcia, odpoczynek w samotności, sport. To bardzo ważne, aby być w kontakcie ze sobą – tylko wtedy, gdy wiemy, co się z nami dzieje, będziemy w stanie naprawdę o siebie zadbać.
Aby dać dzieciom wsparcie emocjonalne i pomoc w przeżywaniu straty, sami musimy również pamiętać o tym, by zadbać o siebie. Rodzic, który sam może skorzystać z pomocy, znajdzie przestrzeń, aby zadbać o dziecko, otworzyć się na przeżywanie z nim jego emocji oraz wspólne poszukiwanie sposobów radzenia sobie z trudnymi uczuciami. W sytuacji rozwodu czy rozstania, specjalistyczne wsparcie bądź spotkania terapeutyczne, dają możliwości odnalezienia w sobie zasobów pozwalających na odpowiednią adaptację do nowej sytuacji życiowej, nauczenia się i przyjęcia nowych wzorców funkcjonowania. Przeżycie trudnych uczuć w bezpiecznym środowisku terapeutycznym, zapobiega przenoszeniu ich na najbliższych i narastaniu frustracji.
Zapraszamy do terapeutycznej grupy wsparcia dla osób po rozstaniu lub rozwodzie.
Zapisy: http://promena.com.pl/terapie/