Lęk przed bliskością i zaangażowaniem jest nieuświadomionym mechanizmem obronnym, który ma nas chronić przed rozczarowaniem i zranieniem. Powoduje jednak, że choć pragniemy miłości, odsuwamy od siebie osoby, które mogłyby obdarzyć nas uczuciem. Odrzucamy to, czego najbardziej pragniemy.
Najczęściej lęk ma swoje źródło w doświadczeniach z przeszłości:
Wychowanie w rodzinie dysfunkcyjnej – to jak traktowali nas rodzice najczęściej wraca w dorosłości w postaci różnych nieuświadomionych lęków i poważnie wpływa na niemożność zbudowania prawidłowo funkcjonującej relacji.
Nadopiekuńczy rodzice – ciągła kontrola, nawet w dobrej wierze, mogła sprawić, że bliskie relacje kojarzą nam się z ograniczeniem naszej wolności. Ponadto zaszczepiła przekonanie, że sami sobie nie poradzimy, co obniża poczucie własnej wartości, a w konsekwencji prowadzi do obwiniania siebie o wszystkie niepowodzenia w relacjach.
Nieudany związek – doświadczenia zranienia, wykorzystania, porzucenia przez partnera, z którym wydawało się, że łączyła nas prawdziwa miłość, mogą stanowić silną traumę i stać się trudną do przeskoczenia przeszkodą we wchodzeniu w nowe związki.
Niezależnie od przyczyn kluczem do poradzenia sobie z lękiem jest samoświadomość i wsparcie.
Odkrycie przeszłych doświadczeń i źródeł aktualnych problemów stanowi duże wyzwanie. W przejściu tej drogi pomoże psycholog.
Skontaktuj się z psychologiem Promeny:
???? mailowo: promena@promena.com.pl
☎️ telefonicznie: 516 650 007